
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X6S |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 850 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Thickness | 990.6 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 5.5 g |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 1676
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15047
Ext.Price$0.15047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15047 | $0.15047 |
| 10 | $0.08550 | $0.85500 |
| 50 | $0.06861 | $3.43050 |
| 100 | $0.05505 | $5.50500 |
| 500 | $0.04822 | $24.11000 |
| 1000 | $0.03822 | $38.22000 |
| 3000 | $0.03451 | $103.53000 |
| 5000 | $0.03116 | $155.80000 |
| 10000 | $0.02813 | $281.30000 |
